انواع سبك طراحي داخلي (قسمت۲)

انواع سبك طراحي داخلي (قسمت۲)

در قسمت اول مقاله، به بيان ۵ مورد از سبك‌هاي طراحي داخلي مرسوم در كشور‌هاي آسيايي پرداختيم. در اين قسمت نيز سبك‌هاي مختلفي را بر اساس عناصر مهم به‌كار رفته در آنها و همچنين اصول خاصشان مورد بررسي قرار مي‌دهيم.

طراحي داخلي به سبك رومي باستان

شايد وقتي سخن از روم باستان مي‌آيد، فكر همه ما به سمت سرديس معروف رومي برود! در طراحي داخلي به سبك رومي هم استفاده از مجسه سازي و قرار دادن بجاي تزئينات، حرف اول را مي‌زند. در دوران روم باستان، استفاده از سرديس در طراحي و دكوراسيون خيلي مرسوم بود و امروزه نيز از اين سبك به شدت استقبال مي‌شود. در طراحي داخلي به سبك روم باستان، از عناصر ويژه : پانتئون، كاتورا، موزلييك‌هاي رومي، باسيكيا، فرسكو، فوروم، كلسئوم، لامپ‌هاي رومي، كاتاكومب و… استفاده مي‌شود. معماري در اين سبك با استفاده از خصوصيات مهمي مانند: سونا، استخر، آب نما، نواره، موزائيك‌هاي ديواري، طاق‌هاي نيم‌دايره و… جلوه خاصي دارد! در طراحي رومي، از مبلمان استقبال چنداني نمي‌شود و صرفا براي استفاده مختصر است. در عوض استفاده از پارچه‌هاي منقوش، تصاوير ديواري، موزائيك‌ها و نقاشي بر روي ديوار بسيار مرسوم است. جنگ گلادياتور‌هاي رومي در طراحي روم باستان، به صورت موزائيك روي ديوار يا بدنه خانه براي نشان دادن اشرافيت طراحي مي‌شود.

سبك طراحي داخلي در يونان باستان

شيوه‌هاي معماري در يونان باسته كه شامل سه دسته: ۱- كرينتي ۲- ايوني ۳- دوريسي هستند، در دوره‌هاي مختلفي مانند: يونان كهن، دوره هندسي، كلاسيك و هلني ظهور كرده اند!  در يونان باستان معماري را بر پايه تناسب و همخواني انجام مي‌دهند؛ براي مثال، جهت حفظ تناسب، فرم سنتوري را بالاي ساختمان قرار مي‌دهند. همچنين عمده طراحي داخلي در يونان با بهره‌گيري از مصالح آهك و مرمر سفيد انجام مي‌پذيرد كه با رنگ‌هاي سبك يوناني كه سفيد و آبي است، همخواني داشته باشد. استفاده زياد از نور طبيعي در طراحي مدرن يوناني و بهره‌گيري از تقارن و تعادل در چيدمان وسايل، مشخصه‌هاي قابل تامل اين سبك است!

سبك معماري گوتيك

در معماري به سبك گوتيك، از عناصر رو به بالا براي نشان دادن خداوند استفاده شده است. در اين معماري فلش هايي با دهانه رو به بالا براي احياي وجود خداوند در خانه مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه يكي از مشخصه‌هاي اصلي اين طراحي است. اگر بخواهيم مثالي معروف در رابطه با سبك گوتيك بزنيم، كليساي نوتردام گزينه مناسبي است. در اين سبك، از شمدان‌هاي سنگي و شمينه‌هاي سنگي استفاده زيادي مي‌شود.

طراحي داخلي به سبك باروك

اين سبك به دليل استفاده فراوان از تزئينات معماري و ساختن فضا‌هاي منحني، معروف است. كاخ ورساي با استفاده از اين سبك طراحي شده است. در اين كاخ، استفاده از رنگ‌هاي تيره و خاص كه نمودي از سبك باروك است، چشم نوازي زيادي مي‌كند و از شاهكار هاي باروك به حساب مي‌آيد.

سبك طراحي ويكتوريايي

اين سبك هم مانند موارد قبلي، از تعادل و هماهنگي بهره مي‌برد. در خانه‌هايي كه طراحي داخلي آنها به سبك ويكتوريايي است، ديوار با استفاده از كاغذ ديواري يا رنگ‌هاي تيره به دو قسمت تقسيم مي‌شود! اين خانه‌ها به وسيله عناصري مانند: شمعدان‌هاي بزرگ، شيشه‌هاي نقاشي شده و چلچراغ‌هاي زيبا و بزرگ طراحي مي‌شوند.

طراحي داخلي انگليسي

اين سبك داراي زير مجموعه‌هايي است كه از القاب و اسامي ملكه‌ها و پادشاهان انگلستان گرفته شده است. انواع سبك‌هاي انگليسي در طراحي داخلي عبارت است از:

سبك باهاوس كه در آن قاب صندلي و مبل‌ها را از فلز مي‌سازند.
سبك بيرر مير كه مدال‌ها را با نقاشي پرتره زيبا مي‌ساختند.
سبك ويليام مري كه از چوب‌هاي منحني به شكل S و  C استفاده مي‌شود.
سبك جورجين كه شامل عناصري مانند: اقاقيا، كاغذديواري، چوب‌هاي ماهاگوني و پارچه كوبي است.
سبك هپل وايت كه در آن بيشتر از صندلي با پشتي سپر مانند يا به شكل قلب استفاده مي‌شود.
سبك كوئين آن كه استفاده از پايه‌هاي كابريولي و S شكل رواج خاصي دارد.

سبك آرت نوو

اين سبك در طراحي داخلي، سبك درماتيك باروك را زنده كرد و بيشتر هدف خود را روي استفاده از منحني‌ها گذاشت! اين سبك، ابداع كننده نقاشي روي شيشه بوده كه به استفاده زياد از اين عنصر و انواع كف پوش‌هاي چوبي معروف است.

 

سبك آرت دكو

خانه‌هايي كه با پيروي از اين سبك طراحي شده اند، با استفاده از اجزاي گياهي و طبيعي در فرفوژه‌ها و رنگ‌هاي هماهنگ زيبا سازي گشته اند!

 

 

از ديگر مقالات ما بازديد نماييد :

 

دكوراسيون داخلي ساختمان مسكوني , طراحي داخلي لابي , طراحي روف گاردن , طراحي داخلي رستوران مدرن , ويترين مغازه , دكوراسيون داخلي تجاري , طراحي دكوراسيون داخلي , طراحي مغازه , طراحي داخلي صرافي , طراحي داخلي طلا فروشي , طراحي داخلي ويلا دوبلكس , طراحي اداري , طراحي داخلي هتل

نوشته شده توسط زلقيان | ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۸:۱۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |