چگونگي چيدمان آشپزخانه

چگونگي چيدمان آشپزخانه

آشپزخانه مهم ترين بخش يك خانه است. به گونه اي مي توان گفت كه آشپزخانه قلب خانه است. در اين مكان فعاليت هاي متعددي از آماده سازي، پختن، شست وشو و همين طور گرد هم آمدن اعضاي خانواده و خوردن وعده هاي غذايي، اين بخش از خانه را به قلب خانه تبديل كرده است. امروزه با كوچك شدن فضاي خانه ها بدون شك فضاي آشپزخانه هم كوچك شده است و به نحوي كاركردهاي گذشته خود را ازدست داده است. در واقع چيدمان آشپزخانه سه عنصر اصلي دارد كه به آن «مثلث كار» مي گويند. يخچال براي ذخيره سازي مواد غذايي، سينك جهت آماده سازي و شست وشو و گاز وسيله ي طبخ غذا سه رأس اصلي اين مثلث هستند. اين عناصر با توجه به فضايي كه در اختيار است در يكي از اين حالات بايد قرار بگيرند:آشپزخانه خطي (يك رديف كابينت روي يك ديوار)، گالِي (دو رديف كابينت خطي روي دو ديوار مقابل هم، L شكل، U شكل و جزيره اي كه اين شكل مي تواند با كابينت هاي L و U شكل تركيب شود.

براي دكوراسيون آشپزخانه در فضاي كوچك روش هاي گوناگوني وجود دارد. آشپزخانه را با فضاي غذاخوري و نشيمن را ادغام كنيد تا محيط بزرگتر بنظر برسد. وجود ارتباط بصري و عدم مانع فيزيكي باعث گسترش فضا مي شود. بهتر است قفسه هاي باز را با كابينت ها تركيب كرد. بايد توجه داشت كه نبايد روي كابينت ها و قفسه ها را با لوازم آشپزخانه شلوغ كرد اين كار باعث ايجاد هرج و مرج مي شود به گونه اي كه آشپزخانه را بهم ريخته و فضا را كوچتر جلوه مي دهد. بهتر است لوازم آشپزخانه را دور از ديد و در داخل كابينت ها كذاشت. فقط لوازم ضرري مانند توستر و يا چاي ساز مي توانند در جلو ديد باشند. كابيت ها هرچه بلندتر باند آشپزخانه را بزرگتر نشان مي دهد. وجود فضاي خالي بالاي كابينت مسلما سقف آشپزخانه را كوتاه تر نشان مي دهد. بهتر است كابينت ها تا نزديك سقف ادامه داشته باشند. نورپردازي آشپزخانه يكي از مهمترين المان ها در بزرگتر نشان دادن آن است. بهتر است پرده هاي توري و رنگ روشن براي آشپزخانه استفاده كرد و در طول روز به نور خورشيد اجازه ي ورود داد. اگر ميز غذا خوري در آشپزخانه قرار دارد بايد لامپ پر نوري بالاي آن تعبيه شود. براي دوري از كسالت وايجاد فضايي زيبا مي توان از چندين گلدان كوچك جلوي پنجره استفاده كرد. روي يخچال را با عكس و شكل هاي گوناگون شلوغ نكنسد اينكار تنها به بي نظمي آشپزخانه كمك مي كند.

در طراحي آشپزخانه براي بزرگتر نشان دادن آشپزخانه بهتر است دركابينت ها و به خصوص كابينت هاي بالايي را با درهاي شيشه اي تعويض كرد. درهاي شيشه اي، كابينت ها را به لحاظ بصري سبك تر نشان مي دهند و به چشم اجازه حركت به عقب را مي دهند همين نكته كمك مي كند تا آشپزخانه گسترده تر جلوه دهد. نبايد فضاي داخلي كابينت ها را با خرت و پرت هاي درهم و به هم ريخته پر شود. كابينت هاي با رنگي هماهنگ با ديوار مرزهاي بصري ميان كابينت و ديوار را از بين مي برد. همين امر موجب از بين بردن توقف چشم مي شود. بهترين راه حل استفاده از رنگ هاي روشن است كه نور را منعكس مي كنند و فضا را بزرگ تر احساس شود. در دكوراسيون آشپزخانه هاي كوچك از صندلي هاي بايد استفاده كرد كه كمترين اثر را در محيط داشته باشند. جزيره هاي كوچك، صندلي هايي با پايه هاي نازك، چهارپايه هاي ساده و ميزهاي باريك فضاي ارزشمند موجود را از بين نمي برند. در آشپزخانه نبايد از مبلمان با پايه هاي حجيم يا توپر و كلفت استفاده كرد، زيرا به لحاظ بصري حجيم هستند.

 

 

طراحي داخلي مسكوني , طراحي داخلي لابي , طراحي روف گاردن , طراحي داخلي رستوران , طراحي ويترين مغازه , طراحي داخلي تجاري , طراحي داخلي , طراحي داخلي مغازه طراحي داخلي صرافي طراحي داخلي طلا فروشي , طراحي داخلي ويلا , طراحي داخلي اداري , طراحي داخلي هتل

نوشته شده توسط زلقيان | ۱۰ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۳:۴۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |